Ако изборите бяха днес, 5 формации изглеждат уверени, че ще са част от следващото Народно събрание, а за две кампанията ще е решаваща за мястото им около и над ръба. Това показват данните от проучване на "Галъп интернешънъл", проведено по поръчка на БНР дни преди началото на кампанията.
53% от хората отбелязват, че твърдо ще отидат до урните. 18,3% по-скоро ще гласуват, 6,5% по-скоро няма, а 19,8% казват, че твърдо няма да гласуват.
Има и малък процент (2,4%) затрудняващи се да отговорят. Повече от една десета от заявяващите, че ще гласуват твърдо, още не са решили за кого.
8,6% от общо възнамеряващите с различна степен на твърдост да гласуват споделят, че коронавирусът би ги отказал от вота, а други 16,1% от потенциално гласуващите са затрудняват да отговорят. Показателите са по-добри в сравнение с времето преди месец, но пък сегашните ръстове в разпространението на вируса сочат и възможна нова тревога в идните дни и седмици, отбелязват социолозите от "Галъп".Социолозите отбелязват, че калкулацията е трудна, но ако изборите бяха днес, могат да се очакват около 3 милиона гласуващи. Според условния избирателен списък това е около 45% от имащите право на глас.
Според проучването, ако изборите бяха днес, ГЕРБ -СДС ще получат 27,5% от твърдо гласуващите, които са решили за коя от формациите ще гласуват, следвани от БСП с 23,3%.
"Има такъв народ" е с 13,2%, а ДПС е със сходен резултат – с 12,5%. "Демократична България" е със 6,5%, формацията около Мая Манолова с 4,5% и ВМРО е с 4,2% са близо помежду си и близо около ръба. Изгледите на двете последни формации зависят изцяло от кампанията, която ще направят, смятат от "Галъп".
Коалицията "Воля"-НФСБ е с 2,6%. С 1,3% е „Възраждане“, с 1% - АБВ, с 0,8% е формацията на Цветан Цветанов, с 0,6% е "Атака". При всички подобни партии и коалиции не са изключени изненади в крайния резултат, отбелязват от "Галъп". Има и няколко други формации с подкрепа десети от процента.
В предаването "Нещо повече" по БНР политологът Първан Симеонов, изпълнителен директор на "Галъп интернешънъл", коментира, че активността ще е голямата неизвестност на тези избори. "Около 3 милиона ще са потенциалните гласоподаватели, ако изборите са днес, но с много широк диапазон на несигурност, в зависимост от това как ще се развива епидемията от коронавируса", посочи той.
По думите му по-ниската избирателна активност заради Covid-19 не се отразява еднакво на различните електорати.
************
Данните са от изследване „лице в лице“, проведено с таблети, между 22 февруари и 1 март сред 1008 души, по поръчка на БНР. Извадката е представителна за пълнолетното население на страната. Максималното стандартно отклонение е ±3.1% при 50-процентните дялове. 1% от извадката е равен на около 52 хиляди души.

Възраждането на ядрената енергетика поставя Westinghouse в отлична позиция
Напрежението в Близкия изток и отчетът на Tesla оцветиха в червено щатските индекси
До тъмно парламентът дискутира Бюджет 2026
САЩ ще произвеждат проектирани от Украйна дронове „Магура“
Кадър на деня за 23 юли
Три компании доминират на пазара на хибридни автомобили в САЩ
Бюджет 2026 влиза за окончателно гласуване в парламента
Митата на Тръмп влизат в сила за 60 държави: САЩ облагат вноса от Европа, Китай и Индия
Украински дронове удариха Санкт Петербург, поразенa e гражданска инфраструктура
"Лудогорец" загуби от "Апоел" (Тел Авив) в Лигата на конференциите
Времето на 24 юли: Дъжд и гръмотевици, лятото се завръща в събота
Ясен е следващият съперник на ЦСКА, ако изхвърли Карабах
Сенси похвали професионализма в ЦСКА и коментира мача с Карабах
Бивш на Левски каза защо отборът му зашлеви Лудогорец
Арда и Кърджали откриват втория кръг в Първа лига
Спортът по телевизията днес, 24 юли
Мачовете по телевизията днес, 24 юли
Шоколадов кекс в чаша
Нумерологична прогноза за 24 юли
Таро карта за 24 юли, петък - Асо чаши
Вкусни барчета с кокос и шоколад
Триумф за 3 зодии в последните дни на юли 2026
Дневен хороскоп за 24 юли, петък
Травма на Лисфранк – кога болката в ходилото не е заради обикновено навяхване?
Растителна храна, риба и достатъчно метионин е диетата на дълголетието
Нарушена комуникация в червата може да стои зад хроничния запек
Психология за родители: Първата година – основи на доверието и сигурността
490 000 българи с диабет срещат трудности в лечението
Нови възможности за обучение по клинична психология в УМБАЛ „Лозенец“
Честваме паметта на света великомъченица Христина
Френска телевизия представи България като "новият туристически елдорадо" на Европа
Какво представлява Зона 51 и защо продължава да поражда митове за извънземни?
Имотният пазар натиска спирачките: Сделките намаляват, но срив не се очаква
Чуков: 45 % от американските самолети при войната с Иран бяха в Гърция, но предупреждение към тях не последва,
За какви престъпления е лежал в затвора Асен, задържан за отвличането на Наталия?